Vzhledem ke kapacitním omezením se nezapomeňte na workshopy registrovat. V případě nadlimitního zájmu bude rozhodovat pořadí Vaší registrace. Nutnou podmínkou účasti je vlastní počítač.
QR kódy slouží k uložení jednotlivých přednášek do kalendáře. Klikněte na ikonu QR kódu pro zobrazení. V OS Android můžete použít aplikaci Bar QR Droid
Den první - sobota 2. 11. 2013
Den druhý - neděle 3. 11. 2013
systemd pre administrátorov
(Michal Sekletár)
systemd je novým init systémom, ktorý už adoptovali viaceré rozšírené distribúcie (Fedora, Suse, ArchLinux). Na internete okolo tohto projektu stále kolujú rôzne polopravdivé informácie a rozpútavá vždy búrlivé diskusie. Cieľom workshopu bude vysvetlenie základných princípov systemd, porovnanie s ostatnými init systémami, praktické použitie z pohľadu administrátora a popis riešenia častých problémov.
požadavky na účastníky:
-
vlastný notebook
-
vhodná distribúcia (ideálne Fedora)
Instalace CMS Drupal (převážně na linuxu)
(Petr Podrabský)
Na workshopu si ukážeme zprovoznění CMS Drupal (ver.7) online na čisté distribuci lubuntu linuxu (debian derivat, příkazy apt-get, aptitude, atd...). Zprovozníme si verzovací nástroj git, abychom si změny v Drupalu přidali například do repositáře (např. do githubu). Ukážeme si mocný nástroj pro ty, co mají rádi terminál - drush. Pokud vyjde čas, ukážeme si drush make files - ideální věc pro Drupal + moduly určitých verzí. Administrátory s MAC OS a Windows snad potěšíme šikovnou aplikaci pro instalaci Drupalu.
požadavky na účastníky:
Pro instalaci Drupalu si každý donese svůj notebook s linuxem ... I pro nelinuxáky ukážeme instalaci Drupalu na MAC OS a Windows.
Blender
(Jan Kaláb)
Účastníci worshopu se dozví základy 3D grafiky a na jednoduché scéně se od začátku až po finální obrázek naučí základy Blenderu.
požadavky na účastníky:
-
Klávesnice s numerickou částí
-
dvoutlačítková myš s kolečkem
-
počítač schopný OpenGL, CUDA výhodou
Sailfish SDK install/hackfest
(Jozef Mlích)
Tento workshop navazuje na přednášku o Jolle a SailfishOS. Cílem je uvést účastníky tohoto workshopu do problematiky programování pro tento OS. Součástí přednášky bude instalace SDK na notebooky účastníků. Vytvoření Hello world programu s využitím Sailfish Silica. Zkušenější programátoři budou za asistence lektorů moci zkusit naportovat svoje aplikace z MeeGo Harmattan, Maemo nebo ze stolního počítače.
požadavky na účastníky:
-
Mějte předinstalovaný vhodný OS (doporučeno Ubuntu 12.10, Fedora 18, Windows 7 Home/Professional, OS X 10.6)
-
SDK vyžaduje předinstalovaný VirtualBox od firmy Oracle (alespoň ve verzi 4.18)
-
Mějte alespoň 5GB volného místa na disku
-
Je doporučeno alespoň 4GB paměti nebo více
MongoDB pro začátečníky
(Honza Horak)
Cílem workshopu je seznámit uživatele s konceptem databáze MongoDB a na jednoduchém miniprojektu si prakticky vyzkoušet práci s touto moderní NoSQL databází. Určeno pro programátory, kteří zatím nemají zkušenosti s databází MongoDB.
požadavky na účastníky:
-
Notebook s linuxovou distribucí a schopnost nainstalovat balíček s databázovým systémem MongoDB + MongoDB modul pro Python.
-
Znalost Pythonu výhodou, ne nutnou podmínkou
Závodní balení RPM (speed packaging)
(Ondřej Vašík)
Cílem workshopu je zábavnou formou ukázat zabalení rpm balíčku, ukázat jak nejrychleji projekt zabalit a následně na výsledku ukázat nejčastější chyby a navrhnout jejich řešení. Minimum teorie, interakce předpokládána.
požadavky na účastníky:
-
minimálně virtuálka Fedory 18 nebo novější
-
nainstalované balíčky: fedora-packager, fedora-review + oblíbený editor
-
předchozí zkušenosti s balíčkováním nejsou nutné
OpenVPN a dynamické směrování
(Ondřej Caletka)
Na workshopu si vyzkoušíme vytváření síťových tunelů nástrojem OpenVPN, jejichž provoz bude dynamicky směrovaný protokolem OSPF pomocí démona BIRD.
požadavky na účastníky:
-
je vlastní notebook s nainstalovanými démony OpenVPN a BIRD
-
vypnutý firewall
-
ochota domluvit se s ostatními účastníky na společné konfiguraci VPN tunelů
Základy QML
(Jozef Mlích)
QML je nový programovací jazyk pro tvorbu uživatelských rozhraní. Cílem tohoto workshopu je osvojení si základních konstrukcí tohoto jazyka. Účastníci workshopu by se měli naučit jak vytvářet vlastní komponenty v QML a jak použít stávající komponenty pro vytváření vlastních aplikací.
požadavky na účastníky:
- Nainstalovaný Qt5.1.1 z qt-project.org
- Základní znalosti o programování v c, javascript, html nebo css jsou vhodné
CAD na linuxu
(Vladimír Zima)
Praktická ukázka konstrukčních prací na linuxu s pomocí CAD nástrojů.
požadavky na účastníky:
žádné